Historische Vereniging Ameide en Tienhoven
  • Home
  • Over ons
    • Missie en doelen
    • De Vereniging
    • Publicaties
    • Lid worden
    • Documenten inzenden
    • Giften, donaties en nalaten
    • Contact
  • Nieuws
    • Verenigingsnieuws
    • Activiteiten
    • Ledenvergadering
    • Bestuursvergadering
  • In Beeld
    • Beeldbank
    • Dorp & omgeving
    • Personen
    • Portretten
    • Ansichtkaarten
    • Kunst & cultuur
    • Topografie
  • Collecties
    • Nieuwsblad
    • Wegwijzer
    • Kranten
    • Burgerlijke stand
    • DTB-boeken
    • Bestellen
  • Bibliotheek
    • Persoonsnamen
    • Zaaknamen
    • Topografische namen
    • Overig

Nieuwsblad HVAT 2024 – 1

22 maart 2024 • Collecties, Nieuws, Nieuwsblad
AmeideboekbesprekingexpositiegedenktekensGorinchemHamel, HendrickHoon, P.A. deKon, A.Lomwel, L.P.Straten, Jan vanVerheijVoorstraat

Nieuwsblad 2024-1

Het Nieuwsblad 2024-1 omvat 52 bladzijden. De onderwerpen in dit nummer zijn zeer gevarieerd. Zoals onder andere een artikel over Jan van Straten oftewel Jan de Koekoek, de geschiedenis van het geslacht Van Lomwel en de nalatenschap van Louw Pieters van Lomwel, de eerste generaties Verheijen in Pella, een interview met Ab Kon over het begraafregister van de begraafplaats aan de J.W. van Puttestraat, een interview met Rob de Wit en Truus Burggraaf over de Beeldbank en uiteraard weer een berichtje uit Maastricht….

Afbeelding voorblad

Jan van Straten, de handige en altijd opgewekte klusjesman van Ameide.

Lid worden

Alle leden van de vereniging ontvangen dit Nieuwsblad. Wil je dit Nieuwsblad graag ontvangen, schrijf je dan in als lid van de Historische Vereniging via dit aanmeldformulier. Je ontvangt dan voortaan de Nieuwsbladen die één keer per kwartaal uitkomen.

Bestellen

Je kunt deze editie van het Nieuwsblad bestellen voor een bedrag van € 5,00. Eventuele verzendkosten worden in rekening gebracht.

In de hierna volgende inhoudsopgave lees je wat dit Nieuwsblad heeft te bieden.

  • Van de voorzitter
  • Reacties van lezers
  • Uitnodiging Algemene Ledenvergadering op donderdag 2 mei 2024
  • Van “Het Stedeke” naar “De Stad”
  • Boekbespreking; “Het kerkje aan de Achterweg”
  • De eerste generaties Termeise Verheijen in Pella
  • De gedenktekens van de Historische Vereniging Ameide en Tienhoven
  • Jan van Straten (Jan de Koekoek)
  • “Dit was Gorinchem” Gebouwen, vaartuigen en objecten die verdwenen zijn uit de stad. Overeenkomsten Gorinchem en Ameide
  • Expositie De Hoon in het Hendrick Hamel Museum
  • Interview met Ab Kon (Begraafregister Oude Begraafplaats Ameide geactualiseerd)
  • Berichtje uit… Maastricht
  • Interview met Rob de Wit en Truus Burggraaf
  • Boekbespreking: De geschiedenis van de Voorstraat in Nederland
  • De bewogen geschiedenis van de nalatenschap van Louw Pieters van Lomwel
  • De geschiedenis van het geslacht Van Lomwel

 

Om je een indruk te geven wat er aan interessante artikelen in dit Nieuwsblad staan, volgt hierna het voorwoord van de redactie:

Beste lezers en mede-lezers van dit blad,

Inmiddels leven we al weer een paar maanden in het jaar 2024, maar de tijd lijkt wel een beetje stil te staan… zou dat door de regen komen die we sinds afgelopen oktober vrijwel voortdurend zien? Laten we hopen dat die regen ook ‘historie’ is op het moment dat dit blad bij u in de bus valt en dat het voorjaar dan begonnen is. Hoog tijd!

Wat hebben we deze keer voor u in petto?

In dit eerste nummer van 2024 gaat u mee op reis met Jan Rozendaal, die vertelt over de eerste 10 jaar van het huwelijksleven van zijn ouders in ‘stedeke’ Ameide en hun uiteindelijke vertrek naar de stad Vlaardingen.

Sam Janse heeft het boekje ‘Het kerkje aan de Achterweg’, geschreven naar aanleiding van de 100e verjaardag van de Christelijk Gereformeerde Kerk, mogen ontvangen en heeft er een recensie over geschreven.

Teus Stahlie vertelt over hoe Corstiaan Verheij, in navolging van ds. Scholte en diens Afscheiding, in april 1847, samen met zijn vrouw en zoon, zich in het Noord-Amerikaanse Pella vestigde.

Ameide is een aantal gedenktekens rijk. Welke dat zijn leest u in het artikel dat Hans van den Heuvel hierover heeft geschreven.

Een ansicht waarop vijf jonge soldaten staan, was voor Sam Janse aanleiding onderzoek te doen wie deze jonge mannen waren. U leest het in zijn artikel over Jan van Straten, in Ameide en Tienhoven beter bekend als Jan de Koekoek.

Over welke banden Ameide met Gorinchem heeft, vertelt Hans van den Heuvel. Het zijn er meer dan u denkt!

Hans van den Heuvel blijft even in Gorinchem want daar wordt op 10 april a.s. een expositie geopend met de werken van kunstschilder De Hoon. De expositie wordt gehouden in het Hendrick Hamelmuseum. Wie deze Hendrick was, wordt ook door Hans van den Heuvel verteld.

Dick Roodhorst heeft Ab Kon geïnterviewd over zijn onderzoek naar wie er op de oude begraafplaats aan de J.W. van Puttestraat begraven zijn. Een aantal interessante conclusies is hier uit voortgekomen.

Wie aan de historische vereniging denkt, denkt waarschijnlijk al gauw aan de oude, stoffige papieren en museumstukken. Maar wist u dat onze vereniging ook actief is op het gebied van moderne media? Er is een grote beeldbank en ook onze Facebook-pagina trekt iedere dag weer vele digitale bezoekers! Truus Burggraaf en Rob de Wit zetten zich hiervoor in en zijn geïnterviewd door Dick Roodhorst.

Onze correspondent in Maastricht, Bram Provoost, heeft het boek ‘De geschiedenis van de Voorstraat in Nederland’ van schrijver Henk Witte gelezen. Zal het Bram gelukt zijn om ook de Termeise Voorstraat in dit boek te vinden? U leest het in dit blad!

Bram Provoost heeft bovendien een klein bericht uit Maastricht gestuurd met een vrolijke noot.

Hans van den Heuvel brengt in dit nummer de familie Van Lomwel onder de aandacht. In het eerste artikel leest u over de genealogie van het geslacht Van Lomwel, in het tweede artikel komt u alles te weten over de nalatenschap van Louw Pieters van Lomwel, ook wel bekend als Louwchie de Pruis.

Tenslotte willen we u nog attent maken op de Algemende Ledenvergadering die dit jaar op donderdag 2 mei wordt gehouden in het oude stadhuis. Vanaf 19.45 uur bent u van harte welkom, om 20.00 uur gaan we van start.

We hopen weer een gevarieerd Nieuwsblad voor u te hebben samengesteld en wensen u veel leesplezier toe.

Vriendelijke groet, Dick en Sigrid

Tweet
Begraafregister Oude Begraafplaats Ameide geactualiseerd
Algemene Ledenvergadering 2024

Gerelateerde artikelen

  • Dodenherdenking 2025

  • Algemene Ledenvergadering 2025

  • Nieuwsblad HVAT 2025 – 1

  • Dronkenschap en drankbestrijding in vroeger eeuwen

Zoeken

Filter op categorieën

Lid worden

Heb je belangstelling voor de geschiedenis van Ameide en Tienhoven? Word dan lid!

Lid worden

De Wegwijzer

De Wegwijzer is een huis-aan huisblad. Dit blad werd uitgegeven door DRUKKERIJ CREZÉE te AMEIDE. Dit blad werd gratis verspreid in Ameide, Tienhoven, Langerak, Nieuwpoort, Goudriaan, Noordeloos, Hoornaar, Hoogblokland, Meerkerk, Lexmond, Hei- en Boeicop, Leerbroek en Nieuwland. De Historische Vereniging Ameide en Tienhoven heeft sinds haar oprichting veel van de uitgegeven Wegwijzers verzameld. In de Wegwijzers zijn veel waardevolle redactionele artikelen gepubliceerd. De advertenties in dit blad geven een prachtig tijdsbeeld. De door de Historische Vereniging Ameide en Tienhoven verzamelde en gescande Wegwijzers zijn hier te bekijken. Oproep: heb je misschien nog exemplaren van Wegwijzers die nog niet voorkomen op de website, dan willen we graag onze verzameling daarmee completeren.

Nieuwsblad

Door de Historische Vereniging Ameide en Tienhoven wordt 4 keer per jaar een nieuwsblad uitgegeven. In deze bladen wordt altijd aandacht besteed aan nieuwtjes en wetenswaardigheden van de vereniging. Verder worden in de nieuwsbladen artikelen opgenomen die ingaan op een historisch onderwerp van Ameide en Tienhoven. Het ISSN nummer van het nieuwsblad is: 1569-7800. Voor zover aanwezig zijn de verschenen nieuwsbladen nog te bestellen.
  • Over ons

    De Historische Vereniging Ameide en Tienhoven is opgericht in 1989 en telt op dit ruim 700 leden. De vereniging houdt zich bezig met de bevordering van de belangstelling voor de plaatselijke historie. Lees meer…

  • Informatie

    ANBI
    Missie en doelen
    De vereniging
    Publicaties
    Nieuwsblad
    Lid worden
    Documenten inzenden
    Giften en donaties
    Bestellen
    Privacy
    Links
  • Contact

    Wil je reageren op onze website, heb je aanvullingen of vragen? Of heb je nieuwe interessante informatie voor ons? Neem dan gerust contact op met ons.

    Nieuwsbrief

    Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

  • Facebook

    © 2014 Historische Vereniging Ameide en Tienhoven

    Website onderhoud door ​Kobalt​​