Historische Vereniging Ameide en Tienhoven
  • Home
  • Over ons
    • Missie en doelen
    • De Vereniging
    • Publicaties
    • Lid worden
    • Documenten inzenden
    • Giften, donaties en nalaten
    • Contact
  • Nieuws
    • Verenigingsnieuws
    • Activiteiten
    • Ledenvergadering
    • Bestuursvergadering
  • In Beeld
    • Beeldbank
    • Dorp & omgeving
    • Personen
    • Portretten
    • Ansichtkaarten
    • Kunst & cultuur
    • Topografie
  • Collecties
    • Nieuwsblad
    • Wegwijzer
    • Kranten
    • Burgerlijke stand
    • DTB-boeken
    • Bestellen
  • Bibliotheek
    • Persoonsnamen
    • Zaaknamen
    • Topografische namen
    • Overig

Nieuwsblad HVAT 2017-3

26 september 2017 • Collecties, Nieuws, Nieuwsblad
BeestenmarktBruggen, Johannis Cornelis vanHarddraverijPaardenmarktZessen, Piet van

Het Nieuwsblad 2017-3 omvat 52 bladzijden en staat weer boordevol met interessante artikelen.

Lid worden

Alle leden van de vereniging ontvangen dit Nieuwsblad. Wil je dit Nieuwsblad graag ontvangen, schrijf je dan in als lid van de Historische Vereniging via dit aanmeldformulier. Je ontvangt dan voortaan de Nieuwsbladen die één keer per kwartaal uitkomen.

Bestellen

Je kunt deze editie van het Nieuwsblad bestellen voor een bedrag van € 4,50. Eventuele verzendkosten worden in rekening gebracht.

Downloaden

Je kunt deze editie van het Nieuwsblad:

Nieuwsblad HVAT 2017-3 klein

 

In de hierna volgende inhoudsopgave en voorwoord van de hoofdredacteur lees je zoal wat dit Nieuwsblad heeft te bieden.

  • Van de hoofdredacteur
  • Verenigingsnieuws
  • Reactie(s) van lezers
  • Boekrecensie
  • De familie Van Bruggen
  • Uitnodiging lezing op donderdag 16 november 2017
  • Enkele grepen uit de geschiedenis van de  Viaanse Paardenmarkt
  • Enkele grepen uit de geschiedenis van de Paardenmarkt van Ameide
  • Beestenmarkten te Ameide
  • Expositie t.g.v. het 360-jarig bestaan van de Paardenmarkt van Ameide. Woensdag 11 t/m zaterdag 14 oktober 2017
  • Bespiegelingen van Piet van Zessen n.a.v. de 350ste Paardenmarkt in 2007
  • Een feest van soeppan en rollade
  • Genot en ontspanning in Ameide. De paardenmarkt en kermis van 1885
  • Harddraverijen en harddravers in Ameide en Tienhoven
  • Het Paard in de beeldende kunst

Om je een indruk te geven wat er aan interessante artikelen in dit Nieuwsblad staan, volgt hierna het voorwoord van de hoofdredacteur:

Beste leden en meelezers van het Nieuwsblad,

Voor u ligt het derde nummer van de 28ste jaargang het Nieuwsblad van de Historische vereniging Ameide en Tienhoven. Dit herfstnummer is voor een groot deel gewijd aan de belangrijkste gebeurtenis in Ameide in de herfst – de Paardenmarkt. Dit jaar is het 360 jaar geleden dat Hendrik III van Brederode toestemming gaf om binnen Ameide een jaarlijkse Paarden- en Beestenmarkt te houden. Een besluit van grote betekenis omdat hiermee de bijzondere positie van Ameide opnieuw erkend werd door de soeverein van ‘Stede Ameide’.

We beginnen met het verenigingsnieuws en andere actualiteiten, waaronder de aankondiging van een lezing over “Het leven en werk van J.W. Ooms”. Onze voorzitter, Hans van den Heuvel, schreef over de “nichten en neven Van Bruggen”, de (achter)kleinkinderen van Hannes van Bruggen, die dit voorjaar een reünie hadden in Ameide.

De hoofdmoot is een serie artikelen met het Paard en de Paardenmarkt in de hoofdrol. Reeds lang bestaat er een verband tussen de paardenmarkten van Vianen en Ameide. De eerste wordt jaarlijks “op de woensdag vóór de tweede donderdag in oktober” gehouden, d.w.z. één dag voor die in Ameide. Onze voorzitter is ook bestuurslid public relations en communicatie van de Stichting Paardenmarktcomité Vianen. Hij schreef artikelen over de geschiedenis van de Paardenmarkt in beide plaatsen. Ons lid Ben Remie uit Nieuwegein schreef over de Beestenmarkten, die eind 19de eeuw in voor- en najaar te Ameide werden gehouden. Natuurlijk wordt er ook aandacht besteed aan de Expositie 360-jaar Paardenmarkt in Ameide, die van 11 t/m 14 oktober in de Sionkerk te bezichtigen is. Enkele foto’s, die daar in groot formaat worden gepresenteerd, zijn in dit Nieuwsblad opgenomen.

Een tweetal beschrijvingen overgenomen van weekbladen uit 1885 en 1960 laten de bijzondere sfeer van paardenmarkten in die jaren tot uiting komen. Dat geldt ook voor de ‘bespiegelingen’ uit 2007 van Piet van Zessen Hij was jarenlang veehandelaar en bestuurslid van het Paardenmarktcomité Ameide. Een compleet andere activiteit met paarden waren de harddraverijen, die eind 19de eeuw ook in Ameide met enige regelmaat plaatsvonden. Paardenraces, die destijds veel publiek trokken en voor veel vertier zorgen. In Ameide woonde zelfs enige tijd een (semi)professionele harddraver.

We sluiten af met een artikel over de rol van het paard in de beeldende kunst. Talloze malen zijn paarden afgebeeld op schilderijen en standbeelden. Soms ging het om het paard zelf, maar heel vaak om de persoon die op het paard zat.

Met dit nummer van het Nieuwsblad voltooi ik het tweede jaar als hoofdredacteur. Na het (te vroege) overlijden van Herman Beckmann heb ik inmiddels acht nummer ‘gevuld’ met historische artikelen over Ameide en Tienhoven. De plannen voor de inhoud van de volgende twee bladen zijn al vergevorderd. Ik doe dit alles met veel plezier en toewijding en daardoor kost het mij vrij veel tijd. Bij deze wil ik nogmaals een oproep doen aan de leden van de  HVAT en andere lezers van het Nieuwsblad om ook zelf eens en bijdrage te schrijven. Men is daarbij vrij in de keuze van het onderwerp, als er maar een verband te leggen is met Ameide en Tienhoven. Voor informatie staat het u vrij om contact met mij op te nemen per mail bram.provoost@kpnplanet.nl of telefoon 0183-601568 en 06 22393710. Ik ben benieuwd naar uw reacties. Tenslotte wens ik u wederom veel leesplezier toe.

Met vriendelijke groeten,
Bram Provoost

Tweet
360 jaar Paardenmarkt
Doopinschrijvingen in Ameide en Tienhoven 1663-1812

Gerelateerde artikelen

  • Dodenherdenking 2025

  • Algemene Ledenvergadering 2025

  • Nieuwsblad HVAT 2025 – 1

  • Dronkenschap en drankbestrijding in vroeger eeuwen

Zoeken

Filter op categorieën

Lid worden

Heb je belangstelling voor de geschiedenis van Ameide en Tienhoven? Word dan lid!

Lid worden

De Wegwijzer

De Wegwijzer is een huis-aan huisblad. Dit blad werd uitgegeven door DRUKKERIJ CREZÉE te AMEIDE. Dit blad werd gratis verspreid in Ameide, Tienhoven, Langerak, Nieuwpoort, Goudriaan, Noordeloos, Hoornaar, Hoogblokland, Meerkerk, Lexmond, Hei- en Boeicop, Leerbroek en Nieuwland. De Historische Vereniging Ameide en Tienhoven heeft sinds haar oprichting veel van de uitgegeven Wegwijzers verzameld. In de Wegwijzers zijn veel waardevolle redactionele artikelen gepubliceerd. De advertenties in dit blad geven een prachtig tijdsbeeld. De door de Historische Vereniging Ameide en Tienhoven verzamelde en gescande Wegwijzers zijn hier te bekijken. Oproep: heb je misschien nog exemplaren van Wegwijzers die nog niet voorkomen op de website, dan willen we graag onze verzameling daarmee completeren.

Nieuwsblad

Door de Historische Vereniging Ameide en Tienhoven wordt 4 keer per jaar een nieuwsblad uitgegeven. In deze bladen wordt altijd aandacht besteed aan nieuwtjes en wetenswaardigheden van de vereniging. Verder worden in de nieuwsbladen artikelen opgenomen die ingaan op een historisch onderwerp van Ameide en Tienhoven. Het ISSN nummer van het nieuwsblad is: 1569-7800. Voor zover aanwezig zijn de verschenen nieuwsbladen nog te bestellen.
  • Over ons

    De Historische Vereniging Ameide en Tienhoven is opgericht in 1989 en telt op dit ruim 700 leden. De vereniging houdt zich bezig met de bevordering van de belangstelling voor de plaatselijke historie. Lees meer…

  • Informatie

    ANBI
    Missie en doelen
    De vereniging
    Publicaties
    Nieuwsblad
    Lid worden
    Documenten inzenden
    Giften en donaties
    Bestellen
    Privacy
    Links
  • Contact

    Wil je reageren op onze website, heb je aanvullingen of vragen? Of heb je nieuwe interessante informatie voor ons? Neem dan gerust contact op met ons.

    Nieuwsbrief

    Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

  • Facebook

    © 2014 Historische Vereniging Ameide en Tienhoven

    Website onderhoud door ​Kobalt​​